Reklam
"İyot eksikliği çocuklarda zeka geriliğine neden...

"İyot eksikliği çocuklarda zeka geriliğine neden oluyor"

11 Haziran 2018 - 15:48
Reklam

Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayça Törel Ergür, iyot eksikliğinin IQ'da 12-13 puan azalma yarattığını ayrıca küçük ve okul çağı çocuklarda ders başarısında düşme, dikkat eksikliği sendromu, anksiyete, depresyon, boy kısalığı, kabızlık, kilo artışı, guatr, dirençli demir eksikliği anemisine de neden olduğuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Ayça Törel Ergür, 1-7 Haziran İyot Eksikliği Hastalıklarının Önlenmesi Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, iyotun tüm vücut hücrelerinde bulunan tiroit hormonlarının sentezinde gerekli, bağışıklık sisteminde, enfeksiyonlardan korunmada ve kanser gelişiminin önlenmesinde önemli bir element olduğunu söyledi.

İyot, ilk kez 1811'de Bernard Courtois'in barut yaparken oluşan mor bir buhar çıkışının gözlenmesiyle keşfedildi. İyotun yunancada "mor" anlamına geldiğini belirten Ergür, maddenin doğada en fazla deniz suyu, kaya ve deniz yosunlarında bulunduğunu anlattı.

Ergür, en fazla iyot içeren besinlerin kabuklu deniz ürünleri, tuzlu su balıkları, ton balığı, mezgit, ıspanak, soya fasulyesi, şalgam, pazı, kabak, kuru fasulye, sarımsak, çilek, süt-süt ürünleri ve peynir olduğunu açıkladı

Bu haber 334 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DİKKAT YENİ WEB SİTEMİZ www.meydanhaber.com.tr
DİKKAT YENİ WEB SİTEMİZ www.meydanhaber.com.tr
DİKKAT YENİ WEB SİTEMİZ www.meydanhaber.com.tr
DİKKAT YENİ WEB SİTEMİZ www.meydanhaber.com.tr